پرسشهایی راجب کمپرسور و کمپرسور اسکرو

تمامی نکاتی که در زمان انتخاب و خرید کمپرسور  باد باید بدانیم:

نکته ای که بسیار حائز اهمیت است این است که شما در زمان خرید کمپرسورباد اطمینان حاصل کنید که کمپرسوری که انتخاب می کنید به راحتی بتواند حجم و فشاری که مورد نیاز سیستم در رابطه با هوای فشرده است را تولید کند.

اکثرا اوقات این اتفاق می افتد که افرادی که می خواهند کمپرسور باد بخرند به طور دقیق نمی دانند چه کمپرسوری برایشان مناسب است و در نهایت موجب می شود که کمپرسوری انتخاب کنند که بسیار بزرگ و یا بسیار کوچک تر از آن چیزی است که واقعا به آن احتیاج دارند.

هدف شما از انتخاب کمپرسور هوا یکی از موارد زیر است؟

  • این دستگاه اولین کمپرسور شماست.
  • به دلیل اینکه کمپرسور پیستونی جوابگوی نیازتان نیست.
  • این دستگاه جدید جایگزین برای کمپرسور اسکرو قدیمی و مستهلک شده شماست.
  • کمپرسور اسکرو شما جوابگوی نیاز فعلی تان نیست و به هوای بیشتری نیاز دارید.

برای روشن شدن بهتر مطالب بالا در اینجا به توضیح هریک از مواردی که در بالا گفته شد می پردازیم:

این دستگاه اولین کمپرسور شماست

اگر دفعه اولی است که می خواهید کمپرسور باد  خریداری کنید لازم است اول کاتالوگ و دستورالعمل آن را مورد مطالعه قرار دهید تا بدانید چگونه و به چه نحوی باید دستگاه را راه اندازی کنید.

اغلب اوقات شرکت های تولید کننده تجهیزات مشخصات کمپرسور مورد نیاز دستگاه را در کاتالوگ ذکر می کنند. و یا حتما به کاتالوگ سازنده دستگاهای مصرف کننده مراجعه نمایید  و از میزان هوای مورد نیاز و فشار اطلاع حاصل نمایید .

قسمتی از تجهیزات کارخانه و سیستم شما که فشار کاری بالایی را می طلبد. مشخص کننده فشار کاری کمپرسور هست. پیشنهاد می شود که حداقل ۵/۱bar فشار مورد نیازتان را اضافه کنید. تا از احتمال افت فشاری که اکثرا در سیستم هوای فشرده ( لوله کشی ها، درایر و …) ایجاد می شود جلوگیری کند.

بعد از مشخص شدن فشار کاری کمپرسور، می بایستی هر کدام از ماشین آلاتی که در کارخانه دارید را به صورت جداگانه هوای مصرفی شان را جمع زده که مجموع این اعداد برابر با میزان حجم هوای تولید شده توسط کمپرسور جدید است. می توانید در صورتیکه همه دستگاهها با هم کار نمی کنند ضریب همزمانی را اعمال نمایید که معمولا توصیه نمی شود . و بهتر بین ۱۰ تا ۲۰ درصد بالاتر در نظر گرفته شود  .

کمپرسور پیستونی شما جوابگوی نیازتان نیست

زمانیکه شما دستگاه جدیدی را خریداری کرده اید و به مجموعه خود اضافه می کنید این امر موجب می شود که کمپرسور پیستونی که از قبل داشته اید دیگر قادر به تامین هوای مورد نیازتان نباشد بنابراین با توجه به شرایط جدیدی که برایتان پیش آمده تصمیم می گیرید که یک کمپرسور که به تازگی خریداری کرده اید متناسب با دستگاه جدیدی است که به تازگی به مجموعه خود اضافه کرده اید.

لازم به توضیح است که حتما به این نکته باید توجه کنید که اگر احتمال می دهید که بار دیگر در آینده طرح خود را گسترش بدهید و دستگاه های جدید دیگری به مجموعه خود اضافه کنید.

کمپرسور باد فعلی که می خواهید بخرید را به گونه ای انتخاب کنید که توانایی تولید هوای مورد نیاز آنها را داشته باشد. اگر قصد شما از خرید کمپرسور باد این است که آن را همراه کمپرسور قدیمی خود استفاده کنید تا هوای فشرده مورد نیازتان را تولید کند حتما به این موضوع توجه کنید که بهترین شرایط برای کمپرسور این است که به صورت پیوسته کار کند. برعکس کمپرسور پیستونی، هر اندازه ای که کمپرسور اسکرو را بیشتر خاموش و روشن کنید عمرش زودتر کاهش پیدا می کند.

پیشنهاد می کنیم که حتما کمپرسور اصلی شرکت خود را کمپرسور اسکرو انتخاب کنید چون مصرف برق بسیار کمتری در مقایسه با کمپرسور پیستونی دارد. کمپرسور پیستونی خود را به عنوان ذخیره نگه دارید.

این دستگاه جایگزینی برای کمپرسور اسکرو قدیمی و مستهلک است.

میزان فشار حجم هوایی که توسط کمپرسور فعلی خود تامین می شود را بررسی کنید. اگر میزان فشار حجم هوای تولید شده کمپرسور قدیمی پاسخگوی نیاز کاری شماست پس می بایستی کمپرسور جدید با همان ویژگی های قبلی خریداری کنید ولی اگر احتمال توسعه ماشین آلات تولیدی را بدهید برای این کار حتما می خواهید دستگاه های خودتان را بیشتر کنید پس به کمپرسور باد بزرگتری نسبت به کمپرسور قدیمی خود نیاز دارید.

کمپرسور اسکرو شما پاسخگوی نیاز فعلی تان نیست و به هوای بیشتری احتیاج دارید.

در این وضعیت شما می توانید دو کار انجام دهید: اولین کار این است که کمپرسور جدید را با همان مشخصات کمپرسور قدیمی خریداری کنید و همواره با کمپرسور قدیمی به عبارتی از هر دو کمپرسور جدید و قدیم در سیستم خود استفاده کنید و یا اینکه یک کمپرسور بزرگ خریداری کنید و کمپرسور قدیمی را ذخیره نگه دارید.

 

۱-با توجه به میزان هوای فشرده  و فشار مورد نیاز چه کمپرسوری باید انتخاب کرد

کمپرسور اسکرو  روغنی تا فشار ۱۳-۱۵ بار بصورت استاندارد تولید می شوند و مینیمم فشار کاری یک کمپرسور اسکرو رو غنی ۴ بار می باشد

کمپرسور اسکرو بدون روغن اسکرو تا فشار ۱۰ بار قادر به تولید فشار می باشند.

کمپرسور پیستونی برای فشارهای بالای ۱۵ تا ۴۰ بار در صنایع تولید ظروف  PET  و فشارهای تا ۳۳۰ بار جهت مصارف سیلندر پرکنی و غواصی و اتش نشانی بصورت استاندارد تولید می شوند

برای فشار های بالاتر از ۳۵۰ بار معمولا  از َکمپرسورهای پیستونی خاص به نام  AIR Booster  استفاده می شوند

فشار زیر ۱ بار که اصولا بلویر  Blower  نامیده می شوند  که فشار بر اساس میلی بار بیان می شوند

در فشار بین ۱ تا ۴ بار از نوع خاصی از کمپرسورهای اسکرو بدون روغن تک استیج   Oil free Screw Air end تا فشار ۲٫۵ بار استفاده می شوند

 

در خصوص  میزان دبی مورد نیاز

کمپرسورهای اسکرو و تیغه ای ( جابجایی مثبت)  از دبی ۵۰۰ لیتر بر دقیقه تا ۷۰ متر مکعب بر دقیقه  قابلیت تولید دارند ۴- ۵۰۰ kw

کمپرسورهای سانتریقیوژ – دینامیکی برای دبی های بالاتر از ۵۰ متر مکعب بر دقیقه مناسب می باشند

کمپرسورهای پیستونی بیشتر برای دبی های متوسط و فشارهای بالاتر از ۱۵ بار کاربرد دارند

بطور کلی با توجه به فشار و دبی باید کمپرسور مورد نظر را انتخاب کرد

 

۲-  منظور از دبی کمپرسور  چیست

دبی کمپرسور در تمام نقاط دنیا بصورت استاندارد بصورت ظرفیت مکش کمپرسور بیان می شود  نه ظرفیت دهش

به این  صورت  که کمپرسور با ظرفیت ۱۰ متر مکعب بر دقیقه بدین معنی است که این کمپرسور قدرت مکش ۱۰ متر هوای محیط را دارد و ان را بر اساس فشار کمپرسور فشرده و از فلنج خروجی تحویل می دهد  که در این خصوص از   free Air Delivery – FAD  استفاده می شود

 

 

 جهت اطلاعات بیشتر در خصوص انواع کمپرسورها به بخش راهنمای خرید مراجعه فرمایید

 

 در این قسمت به سوالات متداول در خصوص کمپرسور اسکرو پرداخته شده است

 

۱-کدام نوع و برند واحد هواساز اسکرو جهت یک کمپرسورهوا بهتر است ؟

معمولا در ساخت کمپرسور هوا، این شرکت از برندهای معتبر آلمانی نظیر روتورکمپ(Rotorcomp) و ارزنر(Aerzener) استفاده میکند که برندهایی معتبر وشناخته شده در صنعت کمپرسور می باشند.بدیهی است با تصمیم کارفرما در  صورت لزوم برندهای دیگری نظیر  VMC و TMC نیز قابلیت  جایگزینی برندهای فوق را دارا می باشند.

 

۲-از بین واحد های هواساز  کدامیک برای ساخت کمپرسور اسکرو  پیشنهاد می گردد؟

انتخاب برند ممکن است با توجه به دور آن در مدلهای مختلف کمپرسور اسکرو متغیر باشد.معمولا ایرندی پیشنهاد می گردد که با دور کمتری عملیات فشرده سازی هوا را در کمپرسور  انجام دهد. و انتخاب برندهای المانی یا سایر برندها بر اساس نظر مشتری و رنج قیمتی مد نظر انتخاب می شود

 

۳-دور مناسب و استاندارد  واحد هواساز معمولا چقدر می باشد؟

معمولا در کمپرسوراسکرو  تا سایز ۴۵ کیلووات دور بین RPM 4500-3000 مناسب میباشد و هرچه سایز کمپرسور بالامیرود دور واحد هواساز ب کاهش پیدا کند.از سایز ۷۵ کیلووات به بالا دور واحد هواساز از ۳۰۰۰-۱۵۰۰ دوری مناسب می باشد. که تمام این موارد بسته به نوع گراف شرکت سازنده واحد هواساز دارد

 

۴-چگونه کمپرسوراسکرو هوای مورد نیاز خود را انتخاب کنیم؟

برای انتخاب کمپرسور مورد نیاز لازم است ابتدا میزان هوای فشرده مورد نیاز خود را محاسبه کنیم.در محاسبه هوای مصرفی مورد نیاز جهت کمپرسور باید میزان مصرف کلیه دستگاهها را مشخص و با هم جمع نمود.چنانچه همه دستگاهها با هم کار نمی کنند می توان از ضریب همزمانی استفاده نمود. معمولا می بایست ۱۰ درصد اضافه برای افت راندمان کاری کمپرسور و نشتی ها در طی عمر مفید کمپرسور اسکرو در نظر گرفت.

 

۵-منظور ازli/min – m3/min -CFM چیست؟

واحد ظرفیت و دبی کمپرسور هوا می باشد و معادل پارامترهایی نظیر متر مکعب بر دقیقه و لیتر بر دقیقه می باشد.تبدیل این واحد ها به یکدیگر در جدول تبدیل واحدها در قسمت دانستنیهای کمپرسور قابل دسترسی است.

 

۶-منظور از psi چیست؟

واحد فشار هوا و مخفف پوند بر اینچ مربع و هم ردیف bar می باشد.هر ۱bar معادل ۱۴٫۵psi است. تبدیل واحدهای فشار نیز در جدول تبدیل واحدها در قسمت دانستنیهای کمپرسور قابل دسترسی است.

 

۷-چگونه فشار مناسب برای کپرسور هوای مورد نیاز خود را محاسبه کنیم؟

ماکزیمم فشار مورد نیاز مصرف کننده با توجه به مقدار افت فشار در نظر گرفته می شود.معمولا در صورت استاندارد بودن سایز لوله ها و لوله کشی۱بار جهت افت فشار در نظر گرفته می شود.

 

۸-بهترین نوع لوله کشی برای سیستم کمپرسور هوای فشرده از چه نوع می باشد؟

بهترین نوع لوله کشی در سیستم هوای فشرده به صورت Loop و یا رینگ می باشد که می بایست دور تا دور سالن تولید کشیده شود و انشعاب ها به صورت عصایی از بالای خط هوای فشرده بار گذاری گردد.  حتما لازم است خطوط هوای فشرده با شیب ۳% به یک سمت که شیر تخلیه تعبیه شده است ساخته شوند  و در صورت عدم امکان به سمت مخزن هوای فشرده شیب داده شود   تا در زمان خاموشی اب مانده  و تولید شده در لوله های هوای فشرده تخلیه شوند

 

۹-سایز لوله کشی هوای فشرده چگونه مشخص میگردد؟

تعیین سایز لوله می بایست بر پایه محاسبات افت فشار و با توجه به دبی صورت پذیرد.معمولا در مسافتهای زیر ۱۰۰ متر لوله انتخابی یک سایز بالاتر از سایز خروجی کمپرسور اسکرو در نظر گرفته می شود. در سایز اوله کشی مناسب افت فسار در حد ۰٫۱ بار می باشد

در این خصوص شرکن فرافن هوا با نرم افزار اقدام به محاسه سایز مناسب می نماید .

۱۰-در محل استقرار کمپرسور اسکرو و تجهیزات هوای فشرده چه نکاتی باید رعایت گردد ؟

در استقرارکمپرسور اسکرو باید به مواردی چون ایجاد کمپرسورخانه ای با تهویه مناسب و عاری از گرد و خاک و کثیفی و با دمای مناسب برای فصل سرما و گرما، تراز بودن سطح کمپرسور خانه، ،لوله کشی استاندارد، کانال کشی برای هدایت گرمای رادیاتور به محیط بیرون از کمپرسورخانه،فاصله مناسب کمپرسور اسکرو از دیوارها جهت سهولت در سرویس و کنترل گرم شدن کمپرسور و مواردی از این قبیل توجه نمود.

 

۱۱-استقرارکمپرسور اسکرو در فضای باز امکان پذیر می باشد indoor – outdoor

امکان پذیر است  ولی در هنگام سفارش حتما این مهم می بایست مد نظر قرار گیرد  بصورت استاندارد کمپرسور اسکرو برای محیط مسقف indoor  ساخته می شوند و برای دمای بین ۰ تا ۴۰ درجه طراحی می شوند  و برای دماهای خارج از این محدوده در زمان سفارش باید اپشن و تمهیدات مربوطه دیده شود   که در این مورد شرکت فرافن هوا کمپرسورهای  HAT Version ( دما بالای محیط )  برای دما های بالای محیط  و نصب اپشن  winterized  را جهت دماهای پایین توصیه میکند

اما به طور کلی نصب کمپرسور اسکرو در محیط باز توصیه نمیگردد.

 

۱۲-چه عواملی باعث بالا رفتن درجه حرارت دستگاه کمپرسور اسکرو میشوند؟

عواملی نظیر عدم تعویض به موقع فیلترها و روغن کمپرسور اسکرو کثیف شدن رادیاتور کمپرسور،گرم بودن بیش از حد محیط استقرار کمپرسور  و در نهایت درگیر بودن روتورها در واحد هواساز ممکن است از عمده ترین دلایل داغ بودن کمپرسور اسکرو باشد.که در این مورد می بایست کلیه عوامل گفته شده به ترتیب چک شوتد  و نیاز به متخصص در سرویس کمپرسور اسکرو می باشد

 

۱۳-معمولا فیلترها و روغن کمپرسور اسکرو در چه زمانی باید تعویض گردد؟

تعویض روغن کمپرسور اسکرو و فیلترهای مربوطه بر اساس محل استقرار کمپرسور و نوع فیلترها و روغن متغیر است.اما به طور کلی و معمول بین پانصد  تا هزار ساعت کاری برای تعویض فیلتر ها و روغن کمپرسور اسکرو پیش بینی می شود. بهتر است  در ۵۰۰ ساعت اولیه کمپرسور تعویض گردد  همچنین سرویس در ابتدای دوره گرما تابستان توصیه می شود   چراکه با کارکرد دما بالا در فصل گرما از طول عمر روغن کاسته می شود

 

۱۴-چه نوع روغنی برای کمپرسور اسکرو مناسب می باشد؟

در بحث ویسکوزیته ، ویسکوزیته Iso VG 68  جهت کمپرسورهای اسکرو مناسب میباشند. ویسکوزیته روغن مناسب کمپرسورهای پیستونی Iso VG 100  و Iso VG 150   می باشد.لازم به ذکر است در روغن کمپرسور مخصوصا کمپرسورهای اسکرو تنها ویسکوزیته ملاک تصمیم گیری نمی باشد،بلکه پارامترهای مختلف مانند سنتتیک بودن یا معدنی بودن آن نیز باید در نظر گرفته شود.

شرکت فرافن هوا معمولا استفاده از روغن Shell Corena D68 یا بهران  VDL 68  روغن کمپرسور شرکت روغن پارس  را برای کمپرسورهای اسکرو خود پیشنهاد میدهد.

۱۵) ایا روغن هیدرولیک با گرید ۶۸ برای کمپرسور مناسب است

معمولا دیده می شود  که روغن هیدرولیک ۶۸ بجای روغن کمپرسور اسکرو استفاده می شود لازم به توضیح است در نگاه اول در دیتا شیت روغن همه چیز برابر است ولی نکته در اینجاست که روغن کمپرسور اسکرو حاوی ماده ضد کف می باشد   Anti Foamکه در روغن هیدرولیک نیست  و باعث عدم کف روغن در زمان استارت دستگاه و از جام کردن واحد هواساز جلوگیری می کند  بارها دیده شده است وجود کف در سپراتور روغن باعت از کار افتادن فیلتر سپراتور و خروج روغن از کمپرسور بدرون خط تولید شده است  لذا توصیه می شود از روغن کمپرسور بجای روغن هیدرولیک استفاده شود و استفاده از روغن هیدرولیک ریسک بالایی را در دما بالا و زمان استارت را دارد

۱۶) چه موقع باید روغن کمپرسور اسکرو  را تعویض کرد

در هر سرویس روغن می بایست تعویض گردد  در صورتیکه هنوز زمان سرویس فرا نرسیده است  ولی کمپرسور بدلیل دما بالا خاموش شده است دمای بالای ۱۰۰ درجه حتما می بایست چسبندگی روغن چک شود و در صورتیکه روغن بصورت اب مانند شده باشد حتما می بایست روغن کمپرسور اسکرو تعویض گردد

۱۷) نکته مهم در خصوص تعویض روغن کمپرسور اسکرو

هرگز روعن کهنه با روغن نو نباید استفاده شود  روغن کارکرده خاصیت اسیدی دارد  و عامل مهم در سوراخ شدن رادیاتورکمپرسور اسکرو نیز استفاده طولانی مدت از روغن اسیدی و کهنه در کمپرسور اسکرو می باشد

روغن پایه معدنی نباید با روغن سینتتیک در کمپرسور اسکرو مخلوط گردد

۱۸)  نحوه انتقال قدرت در کمپرسور چگونه است   تسمه ای بخریم یا کوپل مستقیم

معملا کمپرسورهای ساخت داخل بصورت کوپل تسمه ای ساخته می شوند  در این مدل از کمپرسورهای اسکرو انتقال قدرت بصورت تسمه و پولی بین الکتروموتور و واحد هواساز می باشد   درصد انتقال قدرت در این سیستم ۹۰% می باشد و در حدود ۱۰% بصورت اتلاف انرژی در تسمه ها از بین می رود

اعمال نیرو بصورت جانبی بروی بلبرینگهای واحد هواساز و الکتروموتور از معایب این سیستم می باشد   ولی امکان تعویض نوع واحد هواساز  و نوع الکتروموتور و تغییر فشار و دبی در صورت افزایش با تغییر پولی کمپرسور  از محاسن این سیستم می باشد  ولی در خرید می بایست مواظب ارایه کمپرسورهای دور بالا و استفاده از ایرند کوچکتر به جای ایرند استاندارد  از دیگر معایب این سیستم می باشد

سیستم کوپل مستقیم  در کمپرسور اسکرو سایز بالاتر از ۹۰ کیلو وات توصیه می شوند  چرا که در این قدرتها فشار بروی بلبرینگها زیاد بوده و از عمر مفید واحد هواساز می کاهد

انتقال قدرت در این سیستم بصورت ۱۰۰% بوده  و امکان تقلب در افزایش دور واحد هواساز وجود ندارد   اما عدم کوپل صحیح خسارتهای جبران ناپذیری را به مجموعه وارد می کند و در این سیستم امکان تعویض مدل واحد هواساز و الکتروموتور نیست و می بایست از همان نوع و برند اولیه استفاده نمود

لذا با توجه به شرایط اقتصادی ایران استفاده از مدلهای تسمه ای  تا سایز ۹۰ کیلو وات و مدلهای کوپل مستقیم برای سایزهای بالاتر توصیه می شود هر چند  در مدلهای خارجی تماما بصورت کوپل مستقیم ارایه می شوند

۱۹)کمپرسور اسکرو با سرعت متغیر ( دور متغیر  Variable speed ) چیست؟

مزیت کمپرسور اسکرو با سرعت متغیر  یا اصطلاحا اینورتر دار  این است که متناسب با میزان حجمی که احتیاج دارید، هوای فشرده را تامین می کند. یعنی هر موقع که شما احتیاج به هوا بیشتری داشته باشید سرعت حرکت روتور بالا می رود. و هر موقع که به هوا کمتری نیاز داشته باشید روتورها با سرعت کمتری فعالیت می کنند.

کمپرسور با سرعت متغیر اصولا مصرف انرژی پایین دارند. اما در شرایطی که در زیر گفته می شود استفاده کردن از این کمپرسور  پیشنهاد نمی شود.

اگر شرایطی وجود دارد که کمپرسور بیشتر اوقات با ۹۰-۱۰۰% سرعت خود کار می کند. حقیقت این است که کمپرسور با سرعت متغیر هنگامیکه با بالاترین سرعت خود کار می کند. در قیاس با کمپرسور اسکرو با دور ثابت با همان سرعت، مصرف انرژی بالاتری دارد.

اگر شرایطی وجود دارد که کمپرسور پیوسته با ۱۰-۲۰% حداکثر سرعت کار می کند. این موضوع نشان دهنده این است که به اشتباه کمپرسور بسیار بزرگتر از آنچه احتیاج داشتید را انتخاب و خریداری کرده اید. و بهتر است که کمپرسور با دور ثابت و در سایز کوچکتری خریداری می شد. اگر به صورت مداوم کمپرسور با سرعت پایین حرکت کند موجب افزایش هزینه تعمیرات آن می شود.

اگر بخواهیم در یک جمله بگوییم بهتر است در شرایطی از کمپرسور با دور متغیر استفاده کنید که به طور میانگین بین ۵۰-۸۰% حداکثر ظرفیت خود کار کند و این کیزان نتغییر باشد   بطور مثال کارخانه شما دارای چند خط تولید می باشد که بطور متناوب کار می کنند .

۲۰)چگونه می توان توجه شد واحد هواساز مناسب برای کمپرسور باد اسکرو در نظر گرفته شده است  و اصطلاحا برای ارزان سازی واحد هواساز کوچکتر استفاده نشده است  :

تمام هواساز ها دارای یک گراف و جدول عملکرد هستند. این جدول نشان می دهد که هواساز برای تولید یک حجم مشخص هوا باید چه الکتروموتوری داشته باشد و با چه دوری به گردش آید

همواره از فروشنده بخواهید این گراف را در مورد هواساز کمپرسور اسکرو  یا پیستونی به شما نشان دهد.

همچنین از فروشنده بخواهید اندازه دقیق قطر فولی الکتروموتور و هواساز را به شما بگویید . به این صورت می توانید با دیدن گراف هواساز در کمپرسور اسکرو متوجه شوید آیا هواساز مناسبی برای کمپرسور باد  انتخاب شده است یا هواسازی برای کمپرسور باد  نصب شده است که برای تولید هوا باید با حداکثر دور به گردش آید

معمولا دور واحد هواساز بین ۳۰۰۰ تا ۴۵۰۰  rpm  می باشد  و هر چه واحد بزرگتر شود دور به عدد ۳۰۰۰ نزدیک می شود  لذا برای هر کیلو وات بهترین دور شرط می باشد که می بایست فارغ از نوع برند به ان توجه ویژه کرد .

جدول  گراف هر واحد هواساز دارای دو محور است محور افقی نشان دهنده دور هواساز است و محور عمودی میزان هوای تولیدی را نشان می دهد. جدول پایین دارای دو محور است محور افقی نشان دهنده دور گردش هواساز و محور عمودی بر اساس قدرت الکتروموتور و بر اساس کیلووات مدرج شده است در این جدول منحنی هایی وجود دارد که هر یک مربوط به یک فشار مشخص است.

در صورتی که یک کمپرسور اسکرو با الکتروموتور ۳۷ کیلووات را می خواهید بررسی کنید کافی است در جدول پایین یک خط افقی از روی بخش الکتروموتور ۳۷ کیلووات رسم کنید تا منحنی فشار ۷ بار قطع کند . از این نقطه یک خط عمودی رسم کنید تا خط اریب  در جدول بالا را قطع کند. از این نقطه یک خط افقی رسم کنید تا محور عمودی نشان دهنده حجم تولید هوا را قطع نماید.

بر این اساس جدول نشان دهنده این مطلب است که با انتخاب یک الکتروموتور ۳۷ کیلووات، در صورتی که قطر فولی هواساز را به گونه ای انتخاب کنیم که هواساز اسکرو ۴۵۰۰ دور بزند ، هوادهی کمپرسور در فشار ۷ بار ۶٫۴ متر مکعب در دقیقه خواهد بود که البته این میزان هوادهی در سطح دریا خواهد بود که با نصب کمپرسور در ارتفاع بسته به اختلاف ارتفاع بین ۵ تا ۱۰ درصد از این میزان افت دارد.