کمپرسور چیست؟

فهرست مطالب

کمپرسور چیست و چگونه کار می کند؟

کمپرسور یک پمپ گاز مبرد است که در آن اواپراتور مبرد گازی را با فشار کم تامین می کند و آن را به فشار بیشتر افزایش می دهد. پس از فشرده شدن، دما و فشار بخار افزایش می یابد. مبرد گازی با فشاری به کندانسور تحویل داده می شود که در آن تراکم در دمای مناسب اتفاق می افتد. در این مقاله به انواع کمپرسور و کاربردهای آن می پردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر به خواندن این مطلب ادامه دهید.

 

کمپرسور چگونه کار می کند؟

این دستگاه از دو جزء تشکیل شده است: منبع تغذیه و مکانیسم فشرده سازی (پیستون، پره و غیره) و به روش زیر عمل می کند:
هوا وارد پیستون یا پره شده و با افزایش فشار و در عین حال کاهش حجم آن فشرده می شود. به محض اینکه فشار به حداکثر تعیین شده توسط اپراتور برسد، مکانیزم سوئیچ از ورود هوای بیشتر به کمپرسور جلوگیری می کند. از هوای فشرده استفاده می شود و سطح فشار کاهش می یابد. به محض اینکه فشار به حداقل می رسد، سوئیچ اجازه می دهد تا هوا وارد کمپرسور شود. این روش تا زمانی که از دستگاه استفاده می شود تکرار می گردد.

 

انواع کمپرسور

اساسا امروزه 4 نوع کمپرسور هوا به طور گسترده استفاده می شود. هر کدام بر اساس یک اصل هوای تحت فشار عمل می کنند، اما نحوه انجام این کار بسیار متفاوت است. انواع این دستگاه به شرح زیر است:

 • رفت و برگشتی
 • چرخشی
 • گریز از مرکز
 • جریان محوری
کمپرسور و کمپرسور اسکرو

1. کمپرسور رفت و برگشتی

کمپرسور رفت و برگشتی نوعی دستگاه با جابجایی مثبت است که از پیستون استفاده می کند. پیستون توسط میل لنگ هدایت می شود تا گازهای پرفشار را به داخل سیلندر منتقل کند.
در این نوع دستگاه در ابتدا گاز از منیفولد مکش وارد می گردد. این گاز از طریق یک سیلندر تراکمی در جریان است که توسط یک پیستون متصل فشرده می شود. با استفاده از میل لنگ در یک حرکت رفت و برگشتی رانده شده و آزاد می شود.
یک کمپرسور رفت و برگشتی معمولی در صنایع خودروسازی برای تولید 5 تا 30 اسب بخار قدرت استفاده می شود. نوع بزرگ دستگاه رفت و برگشتی تا 1000 اسب بخار قدرت تولید می کند که برابر با 750 کیلووات است و در صنایع بزرگ نفت استفاده می شود.
در مقایسه با یک نوع دیافراگمی معمولی، طول عمر بیشتری داشته دارد. این نوع کمپرسور دارای اجزای مکانیکی بیشتری است و به همین دلیل برای حفظ کارکرد کامل آن ها نیاز به تعمیر و نگهداری بیشتری دارد. به طور معمول، قطعات متحرک، مانند پمپ، با استفاده از روغن ماشین روغن کاری می شوند تا عملکرد نرمی داشته باشند.
کمپرسور رفت و برگشتی در خطوط لوله گاز، کارخانه های شیمیایی، تهویه مطبوع و کارخانه های تبرید استفاده می شود.

کمپرسور و کمپرسور اسکرو

2- دوار یا چرخشی:


یک کمپرسور هوای چرخشی که ساده ترین کمپرسور است، از دو روتور با لوب هایی تشکیل شده است که در یک محفظه هوا بسته که دارای درگاه های ورودی و خروجی است، می چرخند. عملکرد آن شبیه پمپ دنده ای است.
طرح های زیادی از چرخ وجود دارد، اما به طور کلی دارای دو یا سه لوب هستند. لوب ها به گونه ای ساخته شده اند که در نقطه تماس خود یک مفصل هوادار ایجاد می کنند.

انرژی مکانیکی از یک منبع خارجی به یکی از روتورها تامین می شود، در حالی که دنده دوم از قبل به حرکت در می آید. همانطور که روتورها می چرخند، هوا در فشار اتمسفر در حفره های تشکیل شده بین لوب ها و پوشش محبوس می شود. حرکت چرخشی لوب ها هوای وارد شده را به گیرنده می رساند. بنابراین جریان بیشتر هوا در گیرنده فشار آن را افزایش می دهد. در نهایت هوا با فشار بالا از گیرنده تحویل داده می شود.


3. کمپرسور هوای گریز از مرکز


کمپرسور دمنده گریز از مرکز یک نوع رایج و دارای روتور (یا پروانه) است که در آن چندین نوع پره منحنی به صورت متقارن چیده شده اند. روتور در یک محفظه هواگیر با نقاط ورودی و خروجی می چرخد.
در این نوع پوشش دستگاه به گونه ای طراحی شده است که انرژی جنبشی هوا قبل از خروج از بدنه به انرژی فشار تبدیل می گردد. انرژی مکانیکی از یک منبع خارجی به روتور داده می شود.
همانطور که روتور می چرخد، هوا را از طریق چشم خود جذب می کند، فشار آن را به دلیل نیروی گریز از مرکز افزایش داده و هوا را به جریان در سراسر دیفیوزر سوق می دهد. فشار هوا در طول جریان آن بر روی دیفیوزر بیشتر افزایش می یابد. در نهایت هوا با فشار بالا به گیرنده می رسد. جالب است بدانید که هوا به صورت شعاعی وارد پروانه می شود و پره را به صورت محوری تخلیه می کند.
این روش فشار هوا به یک موتور الکتریکی با سرعت بالا نیاز دارد و به دلیل تامین مداوم هوای فشرده برای خنک کردن، مورد علاقه سازندگان HVAC است. بسیاری از آن ها بدون روغن هستند و قطعات متحرک بسیار کمی دارند که باعث می شود آن ها نسبتا به تعمیر و نگهداری نیاز نداشته باشند.
آن ها همچنین نرخ جریان بالاتری نسبت به بسیاری از کمپرسورهای جابجایی مثبت و بازده انرژی بهتری تولید می کنند.

کمپرسور و کمپرسور اسکرو

4.کمپرسور جریان محوری

یک کمپرسور جریان محوری در ساده ترین شکل خود دارای تعدادی تیغه دوار است که به یک درام گردان متصل شده اند. درام در داخل یک محفظه هواگیر می چرخد ​​که ردیف های تیغه های استاتور به آن ثابت شده اند.

تیغه ها از یک بخش آئروفویل برای کاهش تلفات ناشی از آشفتگی و جداسازی مرزی تولید می شوند. انرژی مکانیکی به شفت دوار داده می شود که درام را می چرخاند. هوا از سمت چپ کمپرسور می آید. همانطور که درام شروع به چرخش می کند، هوا از طریق استاتور و روتور مرتب شده جریان می یابد. در زمانی که هوا از یک مجموعه استاتور و روتور به مجموعه دیگر جریان می یابد، فشرده می شود. بنابراین فشرده سازی متوالی هوا، در تمام مجموعه های استاتور و روتور، هوا با فشار بالا در نقطه خروجی تحویل می شود.

کمپرسور و کمپرسور اسکرو

کاربرد کمپرسور

کمپرسورها در طیف وسیعی از محیط‌ها برای کاربردهای گسترده‌تری یافت می‌شوند. این دستگاه ها کاربردهای زیادی برای امور خانگی یا مشاغل حرفه ای دارند. در ادامه ما فهرستی از کاربردهای مختلف این دستگاه آورده ایم که دانش شما را در مورد روش‌های استفاده از آن در محیط‌های مختلف افزایش می‌دهد.

برق هوای فشرده در خانه

استفاده شخصی از هوای فشرده به اشکال مختلفی انجام می شود. داشتن یک کمپرسور در خانه، انجام بسیاری از کارهای تعمیر و نگهداری را آسان می کند. همچنین امکان بیان خلاقانه و هنر حرفه ای را فراهم می سازد.

کمپرسور پیستونی رفت و برگشتی رایج ترین نوع کمپرسوری است که در هر مغازه کوچک یا خانه استفاده می شود. این ها با افزایش فشار هوا با کاهش فضایی که در آن هوا وجود دارد، کار می کنند.

نیروی هوای فشرده در تجارت

از کاربردهای تجاری کوچک گرفته تا مصارف صنعتی بزرگ، هوای فشرده یک ضرورت برای اداره کارآمد یک تجارت است. بسیاری از شرکت ها از هوای فشرده مانند منبع تغذیه، تجهیزات و ابزارهای تغذیه برای یک ابزار قابل اطمینان تر و کارآمدتر استفاده می کنند. کسب‌وکارهای کوچک‌تر با استفاده از کمپرسور هوا، از کار ساده باد کردن تایرها تا ماهیت سخت‌تر یک عملیات تولیدی، خدمات با کیفیت بالاتر و سریع‌تری ارائه می دهند.

مشاغل کوچک و متوسط ​​به کمپرسور نیاز دارند

رایج ترین کاربرد کمپرسور در مشاغل کوچک تر، برق رسانی به ابزارهای پنوماتیکی است. این نوع ابزارها به دلیل وزن سبک تر و عملکرد ایمن تر، نسبت به معادل های الکتریکی خود ترجیح داده می شوند.

ابزارهای هوادار در محیط های صنعتی و تولیدی به طور فزاینده ای در مشاغل کوچک به ویژه در صنعت ساخت و ساز رایج شده اند. تقریبا هر ابزار برقی نیز برای کار با هوای فشرده ساخته شده است.

مشاغلی که خدمات موتورهای کوچک، خدمات خودرو، فعالیت های تفریحی و خدمات دندانپزشکی ارائه می دهند، همگی از هوای فشرده برای ارائه خدمات خود به مشتریان استفاده می کنند. همیشه باید از کارآمدترین راه برای اینکه سیستم شما مقدار مناسب هوای فشرده را با فشار مناسب و با کمترین هزینه فراهم کند، آگاه باشید. در اینجا برخی از کاربردهای معمولی کمپرسور در مشاغل کوچک و متوسط ​​آورده شده است:

 • رنگ آمیزی وسایل نقلیه در بدنه فروشی خودرو
 • سنباده زدن در بدنه خودرو یا در نجاری
 • استفاده از تفنگ های پنوماتیک برای سقف
 • ارائه خدمات دندانپزشکی و پزشکی
 • استفاده از مته ها و چکش های پنوماتیک در ساختمان سازی
 • برق رسانی انواع ابزارهای هوا در تعمیرگاه خودرو
 • استفاده از تفنگ بادی برای تمیز کردن ماشین آلات
 • سندبلاست در ماشین آلات و تاسیسات تولیدی
کمپرسور و کمپرسور اسکرو

کاربرد صنعتی کمپرسور:

از زمانی که اولین کمپرسور هوای مکانیکی در اوایل دهه 1800 ساخته شد، تقاضا برای سیستم‌های هوای فشرده به طور پیوسته افزایش یافت. به طوری که استفاده از آن تقریبا در همه صنایع به یک ضرورت تبدیل شده است. این دستگاه ها اغلب به عنوان چهارمین ابزار پس از برق، آب و گاز در نظر گرفته می شود.
این تقاضای رو به رشد مداوم باعث پیشرفت در مهندسی کمپرسورهای هوا و محصولات خلاء نیز شده است. در اینجا لیستی وجود دارد که طیف وسیعی از کاربردهای کمپرسورهای هوا در اندازه صنعتی را برای هر کاربرد نشان می دهد.

 

1. کشاورزی:

برای عملیات کشاورزی مولد و سودآور، کمپرسور عملکرد طولانی مدت و هزینه مالکیت پایین را فراهم می کند.
هوای فشرده برای موارد زیر استفاده می شود:
• انتقال خوراک و غلات به سیلوها با نوار نقاله
• سیستم های تهویه گلخانه
• سم پاشی محصولات
• برق رسانی به دستگاه های لبنی
• بهره برداری از تجهیزات حمل و نقل مواد پنوماتیکی

2. تولید

چه در پالایشگاه‌ها، کارخانه‌های مونتاژ یا ساخت فلز، سیستم فشرده‌سازی هوا منبع انرژی مرکزی است که یک تجارت را در تولید نگه می‌دارد. کمپرسورهای هوای قدرتمند به تولید کمک می کنند:
• کارکرد ابزارهای هوا در خطوط تولید
• تجهیزات برش و جوشکاری
• خارج کردن قطعات از قالب های تولیدی
• نظارت بر تولید
• دمیدن مخزن گاز قالبی یا بطری پلاستیکی
• انجام کارآمد وظایف اساسی مانند چرخاندن پیچ و مهره
• افزایش راندمان تولید با سیلندرهای هوا که موقعیت دهنده ها، گیره ها، چاک های هوا و غیره را تغذیه می کنند.
• تکمیل و بسته بندی با دستگاه های پنوماتیک مورد استفاده برای لایه بندی مایع، منگنه کردن کارتن، سنباده کاری دستگاه، حمل و نقل پودر خشک و سیال کردن
• سندبلاست و تکمیل فلز
• بهره برداری از ماشین آلات خودکار

3. خشک شویی

کمپرسور یک سیستم قابل اعتماد در تامین هوای خشکشویی برای تمیز کردن با کیفیت لباس هاست. هوای فشرده برای موارد زیر استفاده می شود:
• ارائه کاربردهای شیمیایی از طریق تفنگ های تمیز کننده
• پرس لباسشویی و بخارشوی

4. کمپرسور در صنعت دارویی

تمیز، خشک و بدون روغن باقی ماندن از اولویت های اصلی این صنعت مهم است که به تجهیزات دقیق و سیستم های با کارایی بالا نیاز دارد. راه اندازی کمپرسور هوای دارویی به شرح زیر عمل می کند:
• جابجایی محصول بر روی سیستم های نوار نقاله
• پاشش پوشش روی مواد دارویی
• حفظ فشار در مخازن نگهداری
• بسته بندی محصولات

5. اکتشافات انرژی

اکتشاف انرژی مستلزم قابل اطمینان ترین قدرت برای به حداقل رساندن هزینه های تعمیر و نگهداری است. یک کمپرسور هوا در موارد زیر در این زمینه کمک خواهد کرد:

• تامین انرژی ابزار و تجهیزات پنوماتیک در عملیات خشکی و دریایی

• جبران حرکت ناشی از دریاهای متلاطم

• قرار دادن و بیرون کشیدن میله های راکتور

• کنترل شیرها در مدارهای بخار و خنک کننده از راه دور

• تامین برق سیستم های تهویه برای دیگ بخار

6. کاربرد کمپرسور غذا و نوشیدنی

انواع تاسیسات تولید مواد غذایی و آشامیدنی از سیستم های کمپرسور اسکرو برای کارهای مختلف تولیدی استفاده می کنند. آن ها برای اجرای عملیات دائمی خود به هوای فشرده بدون آلودگی و ثابت نیاز دارند. هوای فشرده برای موارد زیر استفاده می شود:

• بسته بندی و پالت گذاری محصولات

• بستن و چک کردن دستگاه ها

• تجهیزات پر کردن نوشیدنی

• محصولات خنک کننده و انجماد

از آنجایی که هوای فشرده در محل تولید می‌شود، داشتن انرژی به شکل هوای فشرده، کنترل بسیار بیشتری بر استفاده و کیفیت هوا در اختیار کاربران نهایی قرار می‌دهد. حدود 90 درصد از تمام شرکت های تولیدی از این دستگاه در فرایندهای تولید و کارخانه خود به نوعی استفاده می کنند.

 

کمپرسور

کارهای دیگری که می توانید با کمپرسور هوا انجام دهید

ما کاربردهای مختلف زیادی را برای کاربردهای خانگی و تجاری پوشش داده‌ایم، اما چند کاربرد جالب دیگر برای این دستگاه وجود دارد. برخی از کاربردهای فهرست شده در زیر نشان می دهد که چگونه می توان از این دستگاه به روش های غیرمتعارف استفاده کرد:

1. کمپرسور در غواصی:

غواصان از کمپرسورهای هوا در تجهیزات غواصی خود برای رساندن اکسیژن از مخزن در زیر آب استفاده می کنند. هوای فشرده فیلتر شده در سیلندرهای غواصی ذخیره می شود. غواصی حرفه ای و اشکال تفریحی مربوط به غواصی ممکن است به کمپرسورهای غواصی برای اعماق مختلف نیاز داشته باشد. با مدل های مطمئن فشار بالا و پایین، غواصان زیر آب سطوح فشار صحیح مورد نیاز برای غواصی ایمن را بدست می آورند.
بسیاری از مشاغل به غواصی ایمن یا استفاده معمول از سیلندرهای غواصی هوای فشرده نیاز دارند. برخی از حرفه های شگفت انگیزی که نیاز به هوای فشرده ذخیره شده در مخازن غواصی دارند عبارتند از: آتش نشانان، جوشکاران زیر آب، پیمانکاران دریایی و کارگران زیردریایی.

2. کمپرسور در بیمارستان ها:

کمپرسور برای طیف وسیعی از ابزارها و سیستم ها در سراسر حوزه پزشکی مورد نیاز است. بیمارستان ها برای تصفیه هوا در اتاق های عمل و ICU و همچنین برای تامین انرژی تجهیزات مختلف مورد نیاز برای ارائه خدمات پزشکی به کمپرسورهای هوای پزشکی متکی هستند . این دستگاه ها برای رساندن اکسیژن به بیماران و تامین هوای پاک در سرتاسر ساختمان برای پزشکان و بازدیدکنندگان ضروری هستند.

کمپرسور کولر ماشین

3. کمپرسور خودرو:

اکثر مردم می دانند که چگونه از هوای فشرده برای باد کردن لاستیک ها استفاده می شود. اما کمپرسورهای هوا برای بسیاری از ابزارها و سیستم ها در صنعت خودروسازی مورد نیاز هستند. بدنه فروشی های خودرو از هوای فشرده برای سمباده کاری و رنگ آمیزی وسایل نقلیه استفاده می کنند. تعمیرگاه ها و مکانیک های خودرو ابزارهای مختلف هوا را با کمپرسور هوا تغذیه می کنند.
از مونتاژ وسایل نقلیه گرفته تا ساخت پوسته، این دستگاه در سراسر ساخت خودروها برای بالا بردن سرعت و کیفیت کار استفاده می‌شود. موتورها با این وسیله برای سیستم های گرمایش و سرمایش خودرو طراحی شده اند. ابزارهای معمولی پنوماتیکی که در صنعت خودروسازی حیاتی هستند عبارتند از تفنگ های بادکن، برس ها، شیلنگ ها و جفت کننده ها، روان کننده ها و خشک کن ها.

4. کمپرسور قطار ها و کامیون ها:

قطارها و کامیون های حمل و نقل از ترمز هوا برای سیستم ترمز خود استفاده می کنند. هوای فشرده با ارائه جریان هوای مستقیم و قابل اعتماد به سیستم ترمز ایمنی و پایداری را تضمین می کند. کمپرسورهای هوا همچنین به سیستم تعلیق قطار و به باز و بسته شدن درهای اتوماتیک کمک می کنند. دستکاری تعلیق سفارشی، فرمان و کنترل حرکت را برای سفر ایمن و راحت بسیار نرم‌تر می‌کند.

5. کمپرسور در شهربازی:

پارک‌ها از هوای فشرده برای اجرای جاذبه‌هایی مانند ترن هوایی، فواره‌ها و شخصیت‌های متحرک استفاده می‌کنند. سیستم‌های هوای فشرده قابل اعتماد به حفظ ایمنی و عملیاتی کردن وسایل کمک می‌کنند. سیستم های پرتاب هیدرولیک مورد نیاز برای سواری های خاص نیز به کمپرسورهای هوا برای تامین جریان هوای پایدار متکی هستند.

6. کمپرسور در پیست های اسکی:

کمپرسورهای هوا به ایجاد برف در تپه های اسکی کمک می کنند. در طول آب و هوای نامساعد یا زمان های شلوغ، هوای فشرده در ماشین های برفی به باز نگه داشتن استراحتگاه ها و اقامتگاه های اسکی در تمام فصول کمک می کند. اگر برف به طور خطرناکی بسته شود یا از بین برود، ماشین‌های برفی آب را با هوای تحت فشار ترکیب می کنند.

7. کمپرسور در پینت بال:

تجهیزات پینت بال و تفنگ های بادی از هوای فشرده برای رانش مهمات استفاده می کنند. مخازن کمپرسور تفنگ پینت بال با ایجاد فشار در پشت پینت بال بارگذاری شده کار می کنند. هنگامی که کشش ماشه فشار را آزاد می کند، پینت بال از داخل بشکه رانده شده و توپ دیگری به سرعت از لودر به داخل چرخیده می شود. این فرایند باعث سایش کمتر تجهیزات پینت بال می شود و هوای فشرده را به سرمایه گذاری ارزشمندی تبدیل می کند.

خرید کمپرسور

هنگام خرید کمپرسور هوا، ابتدا مشخص کنید که چقدر از آن استفاده می کنید و برای چه فعالیت هایی به آن نیاز دارید. مطمئن شوید که یک مخزن به اندازه کافی بزرگ برای استفاده برنامه ریزی شده خود دارید تا ابزار شما (مخزن یا موتور) را تحت فشار قرار دهد.

 نیازهای مصرفی هوا برای ابزارها بر حسب پوند بر اینچ مربع (PSI) و فوت مکعب در دقیقه (CFM) اندازه‌گیری می‌شود. مطمئن شوید که این موارد را هنگام انتخاب کمپرسور هوا در نظر بگیرید.

همچنین هنگام خرید کمپرسور منابع برق خود را انتخاب کنید. بیشتر مردم گاز را ترجیح می دهند؛ اما این میزان بر اساس نیاز متفاوت است. با یک رابط کاربرپسند، می توانید خرید آنلاین را بدون هیچ دردسری سپری کنید.

خرید کمپرسور

فروش کمپرسور

با پیشرفت های جدید در فناوری کمپرسور هوا، انتظارات پیرامون محصولات و عملیات صنعت شما نیز ممکن است تغییر کند. محصولات ما توسط شبکه ای قابل اعتماد از کارشناسان آگاه پشتیبانی می شوند که شما را در فرایند انتخاب کمپرسور هوا راهنمایی می کنند.
تیم های اختصاصی ما در زمینه فروش کمپرسور اینجا هستند تا با ارائه پشتیبانی فنی، قطعات و خدمات از شما پشتیبانی کنند تا شما خریدی آسان و مطمئن داشته باشید.
اگر به کمک و پشتیبانی نیاز دارید، لطفا سوالات متداول ما را بررسی کنید. و اگر مایلید با ما در تماس باشید، لطفا از صفحه تماس با ما دیدن کنید و با کارشناسان و متخصصان ما در ارتباط باشید.

قیمت کمپرسور

همانطور که توانایی خروجی کمپرسورها از دستگاهی به دستگاه دیگر متفاوت است، قیمت ها نیز تفاوت دارد. قیمت کمپرسور به نوع این دستگاه، منبع تغذیه، امکانات و فروشنده ای که از طریق آن خریداری می کنید، بستگی دارد.
با گزینه های بسیار زیاد، خرید ممکن است دلهره آور باشد. شما به مخازن مختلف با طیف گسترده ای از قابلیت های فشار و جریان هوا نگاه می کنید که قیمت های هر یک متفاوت است.
بسته به نیاز شما، هزینه نیز تفاوت دارد. فردی که به این دستگاه تنها برای باد کردن لاستیک ها، تشک های بادی، توپ های ورزشی، استخرهای شنا و سایر وسایل جدید نیاز دارد، مطمئن تر باید هزینه کمتری نسبت به یک کاربر صنعتی پرداخت کند.

برخی از محصولات ما